Kurumsal
Kurallar

2023

ANADOLU RESİTAL LİG FUTBOL ORGANİZASYONU TALİMATI

 • Tüm organizasyon ve toplantılarda takım adına daha önceden isimleri Anadolu Resital Lig Organizasyonuna bildirilen kişiler temsil edecek, bunun dışında başka kimseler kabul edilmeyecektir.

 

 • Turnuva süresince turnuva yönetimine yapılacak olan tüm yazışmalar mail şeklinde olacak ve yazışmaları Anadolu Resital Lig Organizasyonuna ve takımları adına takım kaptanları ile birlikte imzalayarak verecekler aksi durumda başvuru, yazışma ya da mailler işleme konulmayacaktır.

 

 • Anadolu Resital Ligi Organizasyonu başkanlıkları olabilecek tüm olumsuzluklardan yahut istenmeyen olaylardan sorumlu olacaklardır.

 

 • Takım kadroları en az 15 en fazla 25 oyuncudan oluşacaktır. Maç takım kadrosu kaleci dahil en fazla 14 kişidir.

 

 • Müsabaka süresince takımlar kaleci dahil 4 oyuncu değiştirebilir.

 

 • Turnuvadan hak mahrumiyeti ya da ihraç cezası almış olan takımların futbolcuları başka takımlara transfer olamaz ve görev alamazlar.

 

 • Takımlar verdikleri kadrolarda transfer dönemleri haricinde  (4. hafta ve 9. Hafta) hiçbir değişiklik yapamayacaklar.

 

 • Transfer dönemi süresi 4. Hafta ve 5. Hafta arasında 5 gün sürecektir. Transfer edilebilecek oyuncu sayısı her takım için maksimum 4 kişidir. (Organizasyon içi başka takımdan maksimum 2 oyuncu transfer yapılabilir. TFF Lisanslı oyuncu transferi hakkı ise maksimum 1 kişidir.)

 • Transfer dönemi süresi 9. Hafta ve 10. Hafta arasında 5 gün sürecektir. Transfer edilebilecek oyuncu sayısı her takım için maksimum 2 kişidir. (Organizasyon içi başka takımdan maksimum 1 oyuncu transfer yapılabilir. TFF Lisanslı oyuncu transferi hakkı ise maksimum 1 kişidir.)

 

 • Turnuvaya katılan takım, taraftarları ve oyuncularından sorumludur. Takım taraftarları ve oyuncularının turnuva talimatları ile FAİR PLAY ruhuna aykırı her türlü olumsuzluklarda (Saha içinde kavga küfür hakeme müdahale) olaylardan takım sorumlu tutulur ve takıma her seferinde artarak cezai işlem uygulanır.

 

 • Saha içerisinde veya dışarısında olay çıkaran takımlar bu olaylar sonucu maç tamamlanmaz ise olay çıkaran takım aleyhine 3-0 hükmen yenik sayılır. Hukuki yönden  maddi ve manevi sorumluluklar saklıdır.

 

 • Oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna giremez.

 

 • 18 yaş altı oynayacak oyuncuların oynaması için velisinden yazılı izin kağıdı alınacak.

 

 • Turnuvadan çekilen takım hiçbir hak iade talep edemeyecek.

 

 • Turnuvadan ihraç edilen takım ve hiçbir oyuncusu ödül alamaz.

 

 • Takım oyuncuları turnuva boyunca forma giymek zorundadır.

 

 • Müsabakalar 25 dakikalık 2 devre halinde oynanacak. Devre arası 5 dakikadır.

 

 • Maç saatinde hazır olmayan takım 3 – 0 hükmen yenik sayılacak. 15 dakika sonunda sahada 5 kişi olmayan takım maça 1-0 geride başlayacak, 20. dakikanın sonunda 5 kişi olmayan takım hükmen mağlup sayılacaktır. 

 

 • Çift sarı karttan kırmızı kart gören oyuncu devamındaki bir maç, direkt kırmızı kart gören oyuncular ise disiplin talimatnamesi de geçerli kural gereğince cezalandırılır.

 

 • Grup müsabakalarında galibiyete iki, beraberliğe bir puan verilir.

 

 • Turnuvada birinci takıma kupa ikinci üçüncü takıma plaket verilir. (Play-Off sonucu)

 

 • En centilmen takıma ödül verilir.

 

 • Grup maçlarından sonraki maçlarda tek maç eleme usulü uygulandığından beraberlik halinde seri penaltı atışlarına geçilir. Seri penaltı atışlarında uluslararası futbol oyun kuralları geçerlidir.

 

 • Takımların puan eşitliği halinde kendi aralarında yaptıkları maçlara bakılacaktır(İkili-Üçlü averaj). Burada eşitlik olması durumunda genel averaja bakılır, averaj da eşitse attığı gol sayısı dikkate alınır. Şayet gol sayıları da eşit ise takım oyuncularının gördükleri kart sayısına bakılır.

 

 • Müsabakalarda uluslararası futbol kuralları geçerlidir.

 

 • Disiplin kurulunun vereceği cezalarda tamamen Anadolu Resital Lig organizasyonunun disiplin talimatları uygulanır.

 

 • Genel sezon içerisinde her biri kendi liginde, diğer takımlarla uyumluluğu centilmenlik seviyesi yüksek olan ve fair play’e uygun davranışlar gösteren takımlara, sezon sonunda kupa töreninde takdim edilir.

 

 

BİREYSEL ÖDÜLLER

 

Gol Kralı

Normal lig sezonunda bulunduğu ligde en çok gol atan oyuncu gol kralı olur.

 

Asist Kralı

Normal lig sezonunda bulunduğu ligde en çok gol atan oyuncu asist kralı olur.

 

En değerli kaleci

Bu ödül Anadolu Resital Ligi yönetimi tarafından belirlenecek takım ve oyuncu istatistiklerine göre verilir. Normal lig sezonunu kapsar(Play off hariç )

 

En değerli defans

Bu ödül Anadolu Resital Ligi yönetimi tarafından belirlenecek takım ve oyuncu istatistiklerine göre verilir. Normal lig sezonunu kapsar(Play off hariç )

 

En değerli oyuncu

Bu ödül Anadolu Resital Ligi yönetimi tarafından belirlenecek takım ve oyuncu istatistiklerine göre verilir. Normal lig sezonunu kapsar(Play off hariç )

 

Play-Off MVP

 

Bu ödül Anadolu Resital Ligi yönetimi tarafından belirlenecek takım ve oyuncu istatistiklerine göre verilir. Oyuncunu Play-Off sürecinde oynadığı maçlar dikkate alınır. 

 

 

 •  

Anadolu Resital Ligine katılmaya hak kazanan tüm takımlar, lig başlamadan, belirtilen süre içerisinde katılım payı (5000 TL) haricinde (1000) tl kapora vermek zorundadır.

 

Alınan kaporalar, takımların maçlara çıkmaması durumunda değerlendirilir. Sezon sonunda geri iade edilir.

Bir takımın organizasyondan ihraç edilmesi halinde kaporası yanar geri iade yapılmaz.

 

AKTİF LİSANSLI FUTBOLCULAR

 

Anadolu Resital Ligi tamamen amatör sporculara yönelik olduğu için lisanslı oyuncu kontenjanı kısıtlanmıştır.

 

Sadece organizasyonun kalitesini yüksekte tutmak ve mücadeleye renk katmak adına takımlara 25'er kişilik kadrolarında 2 lisanslı futbolcu bulundurma hakkı verilmiştir.

 

Lisans durumu Faal olan veya 15.08.2023 tarihinden itibaren lisans yenileyen oyuncular 15. ve 16. Sezonda lisanslı oyuncu olarak kabul edilecektir. 

 

Liglerde lisanslı oyuncu kuralları ihlali yapan takım, oynanan maçın sonucu her ne olursa olsun  3-0 hükmen mağlup sayılır ve uyarı cezası verilir.

 

Yönetim uygun gördüğü durumlarda, oyuncuların lisans durumunu kontrol etme yetkisine sahiptir.

 

Kontrol sürecinde takım kaptanlarından ilgili oyuncuların kimlik fotokopileri istenebilir.

 

Tanınan süre zarfında istenen bilgi ve belgeleri yönetime ulaştırmayan takımlara uyarı verilir ve ilgili oyuncular haklarında yapılan araştırma sonuçlanıp oynamalarına engel olmadığı belirlenmeden sahaya çıkmalarına izin verilmez.

 

Kural ihlallerinde, ilgili oyuncunun mensubu olduğu takım, ceza kuruluna sevk edilir.

 

TAKIMLARIN YAPISI

 

Anadolu Resital Ligi’nde mücadele edecek takımlar, kendilerine özgü ve organizasyon bünyesinde başka hiçbir takımda bulunmayan bir isme sahip olmalıdır. Organizasyona yeni katılacak takımların isimlerini kabul edip etmeme hakkı yönetime aittir.

 

Sezon içerisinde takım rengi resmi değiştirilemez. Takımların kendi renklerinde ve logolarını belirlemeleri önerilir. Bu konuda sezon içinde değişiklik yapılması söz konusu değildir.

 

TAKIM KAPTANLARI

 

Anadolu Resital Ligde  yer alan takımların kaptanları ekibinin iletişim sorumlusu ver bir numaralı temsilcileridir. Takım kaptanı organizasyonla ilgili kuralları başlıkları haberleri takip etmek ve değişiklikleri takım arkadaşlarına bildirmek zorundadırlar.

 

Organizasyona katılım ücretlerini ve maç başına ücretlerini toplamak ve yetkililere teslim etmek de kaptanın işidir.

 

Anadolu Resital lige katılan takımlarda kaptanlar, bütün oyuncularının organizasyon kurallarını kabul ettiğini ibraz etmiş sayılır.

 

KADROLAR VE TRANSFERLER

 

Anadolu Resital Ligde mücadele edecek takımlar kayıt formunda yer alacak,en az 15, en fazla 25 oyuncudan oluşan kadrolarını, lig başlamadan önce belirtilen tarihe kadar sisteme kayıt ettirmek zorundadır.

 

Önceden belirlenmiş kadro dışında oyuncu oynatmak yasaktır.

 

Takımlar ancak yönetimin belirleyeceği transfer döneminde ve transfer sayısında  kadro değişikliği yapabilir.

 

Yeni transferlerde takımların 25 oyuncu limitine dahildirler.

 

Bir oyuncu ancak bir takımda forma giyebilir.

 

Transfer sezonunda organizasyon içi değişiklikler mümkündür.

 

Bir oyuncu  aynı sezonda birden fazla takımın formasını giyerse 6 maç ceza alır. (Transfer hariç)

 

Oyuncu aynı ligde bir başka takıma transfer olursa gol ve asist istatistikleri aynen devam eder.

 

 

 

MAÇ DÜZENİ

OYUNCU SAYILARI

Anadolu Resital Ligde sahaya çıkacak takım 6 oyuncu ve 1 kaleci olmak üzere 7 kişiden oluşur.

 

Takımlar en fazla 7 yedek oyuncuyu kenarda bekletme ve en fazla 4 oyuncu değişikliği yapma hakkına sahiptir.

 

Oyundan çıkan oyuncu tekrar oyuna dahil olamaz.

 

Oyuncu değişiklikleri, hakemden izin alınmadan yapılamaz.

 

Her iki takımında oyuncu sayısı 5 veya 5'ten fazla ise maç başlar.

 

Bir takımın oyuncu sayısı 5'ten az ise 15 dakika beklenir.  15 dakika sonunda sahada 5 kişi olmayan takım maça 1-0 geride başlayacak, 20. dakikanın sonunda 5 kişi olmayan takım hükmen 3-0 mağlup sayılacaktır. 

 

10 dakika bekletildikten sonra oynanan maçlar, organizasyon akışının sarkmaması adına 25 dakikalık devreler halinde oynanır ve devre arası bekleme olmaz.

 

FORMA

 

Anadolu Resital Ligde her takım kendisinin; diğer takımlardan ayırt edilmesini sağlayacak şekilde renklendirilmiş, tasarlanmış forma giymeye mecburdur.

 

Hem oyuncular hem de hakem için ayırt edilmesi zor olan benzer renkte formalı takımlar karşılaştığında, maç öncesinde hakem tarafından yapılacak para atışı sonucunda kaybeden takım yelek giymek durumundadır.

 

Yelek giyilmesinin kararı hakeme veya organizasyon görevlilerine aittir.

 

Formaların arkasında numara ve isim bulunması önerilir. Bulunmayan oyuncuların istatistiklerinin doğru ve eksiksiz tutulması garanti edilemez.

 

Bir takımın tüm oyuncuları tek tip üst formayla sahaya çıkmak zorundadır.

 

Takımda tek tip üst forma kuralına uygun giyinmemiş herhangi bir oyuncu varsa, bütün takım yelek giymek zorundadır.

 

Aksi durumlar dışında yelek giyen takımın istatistikleri gözlemciler tarafından tutulmaz.

 

Ancak 3. hafta itibariyle forma disiplinine uymayan takımlar maça 1-0 geride başlayacaktır. Bu gol ise rakibin kalecisine eklenir.

 

Kaleciler kendi takım forması ve rakip takımın formasıyla karışmayacak bir forma giymek zorundadır.

 

Hakem tarafından verilecek karara bağlı olarak, benzer renkli kaleci yelek giymek zorundadır.

 

SÜRELER

Anadolu Resital Ligde maçlar 25'şer dakikadan 2 devre halinde toplam 50 dakika üzerinden oynanır.

Maç saatinin başında 5 dakika ısınma süresi, devre arasında ise 5 dakika dinlenme süresi bulunur.

 

MAÇ TOPU

 

Anadolu Resital Ligde organizasyon tarafından her maçta en az 2 top bulundurulur. İki takımın ortak kararı ve hakemin onaylaması sonucunda maç başka bir top ile oynanabilir.

 

OYUNUN KURALLARI

Oyun santra vuruşuyla başlar. Her golden sonra da oyun santra vuruşuyla başlamak zorundadır.

 

Aut vuruşları ceza sahası içerisinde top durdurulduktan sonra kullanılır. Aut atışı direk gol yapılabilir.

 

Kaleciye geri pas endirekt serbest vuruşla cezalandırılır.

 

Topun oyun alanını sınırlayan yan tellere çarptığında oyun taç atışı ile başlar. 

 

Taç atışı uluslararası futbol oyun kurallarına bağlı şekilde kullanılmalıdır. 

 

Topun sahanın üzerindeki ağlara çarpması durumunda oyun devam eder. Üst ağlardan direkt gol olmaz.

 

Santra vuruşundan direk gol yapılabilir.

 

Penaltı vuruşları, penaltı noktasından kullanılır.

 

Yukarıda belirtilen istisnalar haricinde oyun genel kabul görmüş futbol kurallarıyla oynanır ve değerlendirilir.

 

HAKEM

 

Hakem atamalarını organizasyon gerçekleştirir.

Kötü idare edildiği iddia edilen maçlar sonucunda o hakemin bir daha Anadolu Resital Lig maçlarında görev almasını veya almamasını sağlamak organizasyonun sorumluluğundadır.

Hakemin sahadaki yetkileri profesyonel ve amatör liglerdeki hakemlerle aynıdır. Hakem her maç hakkında bir rapor tutar ve bunu yönetime iletir.

Maç içinde hakeme karşı art niyetli fiziksel temasta bulunan sözlü müdahale ve hakaret halinde organizasyon oyuncu disiplin talimatnamesine uygun şekilde ceza verilir. 

Herhangi bir nedenden dolayı, belirlenmiş maça hakem gelememesi veya sakatlanıp oyuna devam edememesi sonucunda maçı Anadolu Resital Lig  yetkilileri yönetirler.

Bu yönetim sırasında yetkililer, hakemlere verilmiş bütün yetki ve sorumluluklara sahiplerdir.

Bütün oyuncuların bu tür durumlarda yetkililere yardımcı olması beklenmektedir.

Anadolu Resital Lig yetkililerine karşı yapılan her türlü fiziksel ve sözlü müdahale halinde organizasyon yönetimi oyuncuları veya takımı cezalandırma/ihraç etme hakkını saklı tutar.

 

SAKATLIKLAR

Anadolu Resital Ligde bir oyuncunun maç sırasında sakatlanması halinde hakem sağlık görevlisini oyuna davet eder, sakatlık ilk müdahaleyle giderilemeyecek durumdaysa oyuncu saha dışına alınır ve maç devam eder.

Kanaması olan oyuncu saha dışına çıkmalıdır, gerekli müdahale yapıldıktan sonra oyuna dahil olabilir.

 

SAHA VE HAVA ŞARTLARI

Anadolu Resital Lig organizasyonu sahadaki fiziksel bozukluklardan veya oyun oynamaya uygun olmayan hava şartlarından dolayı maçları erteleme/iptal etme hakkını saklı tutar.

 

HÜKMEN YENİLGİ & GALİBİYET

Anadolu Resital Ligde  bir takım maça çıkmaması, belirtilmiş süreler içerisinde sahada 5 veya daha fazla oyuncuyla yer almıyor olması, maç sırasında sahada 4 veya daha az oyuncuya sahip olması, belirtilmiş standartlar dışında ya da cezalı durumdaki bir oyuncuyu oynatması halinde 3-0 hükmen yenilmiş sayılır.

Maç içerisinde yaşanan disiplinsiz olaylar sonucunda disiplin kurulu bir takımı hükmen yenik ilan etme hakkına sahiptir.

 

Anadolu Resital Ligde  hükmen ilan edilen maçlarda istatistikleri işlenmez, yalnızca hükmen galip gelen takım 7 kişilik maç kadrosu bildirme hakkına sahiptir. 

Oynanan maçlarda da olası bir olumsuzluk halinde hükmen galibiyet kararı verilebilir.

Bu karşılaşmalarda sonuç yine 3-0 olarak tescil edilir. Galip ilan edilen takımın istatistikleri maç içindeki mevcut veriler esas alınarak işlenir.

 

LİG DÜZENİ

 

FİKSTÜR

Anadolu Resital Ligde sezon, normal lig ve play-off olmak üzere 2 aşamadan oluşur.

 

Normal lig sezonunda 1. Lig ve 2. Lig her takımın birbirleriyle birer maç yapmalarının ardından sona erer.

 

 

PLANLAMA

Anadolu Resital Ligde  takımlar, galibiyet için 2, beraberlik için 1 puan kazanır, mağlubiyet sonucunda puan alamazlar.

 

Lig sezonu sonunda aynı puanda olan takımlardan lig sezonu içerisinde kendi aralarında yaptığı maçta galip olan sıralamada üste geçer.

 

İki takımın kendi aralarında yaptığı maç da berabere bitmişse sıralamada üstte yer alacak ekibi averaj belirler.

 

Averajların da eşit olması halinde attığı gol sayısı daha fazla olan takım öne geçer.

 

Gol sayısının da eşit olması halinde daha az kart gören takım üste çıkar. 

 

Eşitliğin hiçbir türlü bozulmaması halinde ise kura çekilir.

 

İkiden fazla takımın puan durumu eşitliğinde ise aynı puana sahip takımların kendi aralarında oynadığı maçlarda topladığı puanlar hesaplanarak sıralama yapılır.

 

Puanlar yine eşitse, yukarıda anlatılan kurallar sonucunda sıralama belirlenir.

 

FİKSTÜR BELİRLENMESİ

Anadolu Resital Ligde, fikstür aksi bir durum olmadığı sürece üçer haftalık olarak belirlenir. 

Takımlar lig koordinatörleri bilgi verdikten sonra sonraki 3 haftada oynamak istedikleri gün ve saatleri haftalık en az üç opsiyon olacak şekilde talep de bulunur. 

 

Genel düzen ve akış da dikkate alınarak yetkili isimler fikstür belirlemesini yapar. 

 

Her hafta istenilen denk gelmesi mümkün olmayan sistemde takımların istekleri yüksek oranda gerçekleştirilir. 

 

 

ANADOLU RESİTAL LİG STATÜLERİ

 

1. LİG STATÜSÜ

 

1. ligde 16 takım bulunur. Lig aşamasında her takım birbirleriyle birer maç oynar. Lig aşamasını en üst sırada tamamlayan 10 takım play off oynar. Play-Off maçları tek maç usulüne göre oynanır.

 

Bir oyuncu Play-Off maçlarında oynamak için normal sezonda 3 maça çıkması gereklidir. Bu kural kaleciler için 2 maçtır.

 

Normal sezonda 1. ve 2. olan takımlar direk play-off maçlarına direk yarı finalden başlar. 

 

Play off karşılaşmaları normal lig sezonunun bitmesinden sonraki hafta başlar. 1. Tur eşleşmeleri 3/10 4/9 5/8 6/7 takımlar şeklindedir.

 

Çeyrek Final maçlar A ve B yolu olarak belirlenir. A yolunda (3/10) - (6/7) çeyrek finali, B yolunda (4/9) - (5/8) çeyrek finali oynanır. 

 

Yarı Finalde normal sezonun 1. bitiren takım B yolundan gelen takımla, 2. bitiren takım ise A yolundan gelen takım ile maç yapar. 

 

Yarı finalde elenen takımlar 3.lük maçı oynarlar

 

Normal sürede eşitlik bozulmaz ise 5 er tane penaltı atışı kullanılır

 

Denge yine bozulma ise seri penaltı atışlarına geçilir


 

Ligi 15. Ve 16. tamamlayan takımlar bir alt lige düşerken 13,14.  takımlar play-out oynar.

 

Play-out tek maç üzerinden oynanır.

 

Play outta kazanan takım ligde kalırken yenilen kalan takım küme düşer.

 

Bir play off yada play out maçına çıkmayan takım elenmiş sayılır.

 

 

2. LİG STATÜSÜ

 

2. ligde 16 takım bulunur. Lig aşamasında her takım birbirleriyle birer maç oynar. Lig aşamasını en üst sırada tamamlayan 10 takım play off oynar. Play-Off maçları tek maç usulüne göre oynanır.

 

Bir oyuncu Play-Off maçlarında oynamak için normal sezonda 3 maça çıkması gereklidir. Bu kural kaleciler için 2 maçtır.

 

Normal sezonda 1. ve 2. olan takımlar direk play-off maçlarına direk yarı finalden başlar. 

 

Play off karşılaşmaları normal lig sezonunun bitmesinden sonraki hafta başlar. 1. Tur eşleşmeleri 3/10 4/9 5/8 6/7 takımlar şeklindedir.

 

Çeyrek Final maçlar A ve B yolu olarak belirlenir. A yolunda (3/10) - (6/7) çeyrek finali, B yolunda (4/9) - (5/8) çeyrek finali oynanır. 

 

Yarı Finalde normal sezonun 1. bitiren takım B yolundan gelen takımla, 2. bitiren takım ise A yolundan gelen takım ile maç yapar. 

 

Yarı finalde elenen takımlar 3.lük maçı oynarlar

 

Normal sürede eşitlik bozulmaz ise 5 er tane penaltı atışı kullanılır

 

Denge yine bozulma ise seri penaltı atışlarına geçilir

Play offu kazanan takım şampiyon ünvanını kazanarak 1. Lige yükselmeye hak kazanır. Play off sonunda 2. Ve 3 olan takımlar 1. Lige yükselir.

 

 

CEZALAR VE YAPTIRIMLAR

 

Sarı kart cezası

 

Anadolu Resital Ligde normal sezonda toplamda 3 defa sarı kart gören oyuncu, 3 sarı kartını gördüğü maçı takip eden ilk maçta oynamama cezası alır.

 

Anadolu Resital Ligde Play-Off öncesi sarı kart sayacı sıfırlanır ve play-off maçlarında toplamda 2 defa sarı kart gören oyuncu, 2 sarı kartını gördüğü maçı takip eden ilk maçta oynamama cezası alır.

 

Oyuncu maçta oynamamakla  cezası son bulur, cezanın bitiminden sonra sarı kart sayacı yeniden işlemeye başlar.

 

Oyuncu cezalı olduğu hafta maçın rakipten kaynaklı  oynanmaması durumunda cezasını çekmiş sayılır.

 

 

Kırmızı Kart cezası

 

Anadolu Resital Ligde bir maç içinde ikinci sarı karttan, kırmızı kart gören oyuncu, bir sonraki maçta oynamama cezası alır

 

Bu şekilde alınan maç oynamama cezası kart sayacını etkilemez.

 

Direkt olarak kırmızı kart gösterilen oyuncunun cezası, hakemin ve gözlemcinin raporu doğrultusunda disiplin kurulu tarafından belirlenir.

 

 

DİSİPLİN KURULU

 

Anadolu Resital Ligde organizasyonun vereceği cezalarda karar organı disiplin kuruludur.

 

Disiplin kurulu kararlarını hakem raporu, gözlemci raporu ve maç görüntülerini değerlendirerek alır.

 

 

UYARI CEZASI İHRAÇ

 

 

Esame listesinde kayıtlı olmayan oyuncunun takımda oynaması halinde ilgili takım hükmen 3-0 mağlup sayılır, Anadolu Resital Ligi Disiplin Kurulu tarafından yaptırım uygulanır.

 

Normal sezonda haber vermeden maça çıkmayan ekip maç parasının tamamını ödemekle yükümlüdür.

 

Mazeretsiz veya mazereti yönetim tarafından kabul görülmeyen ekipler hakkında gerekli değerlendirme hakkını Anadolu Resital Ligi Yönetimi saklı tutar.

 

Hakeme sözlü müdahale ve hakaret halinde organizasyon yönetimi oyuncuyu ihraç etme hakkını saklı tutar.

 

Yetkililere karşı yapılan her türlü müdahale halinde yönetim oyunculara ve takımlara ceza verme hakkını saklı tutar.

 

Oyuncular ya da takımlara art niyetli olarak oyunu çirkinleştirmeleri halinde uyarı cezaları verilir.

 

Uyarıcının tekrarlanması halinde oyuncu ya da takım ihraç edilir.

 

Sezon ortasında çeşitli sebeplerden dolayı ligden ayrılan takım yerine dahi olan takımın durum ve puan durumuna yönetim tarafından karar verilir.

 

Aktif futbol lisansı faal olduğu halde, katılmış oyuncularının tespiti durumunda oyuncuların tespiti durumunda oyuncuların kayıt işlemlerinde eksik veya yanlış bilgi verildiği belirlenen takımlar, uyarı almadan ceza kuruluna sevk edilip savunmaları istenir.

 

Maçlardan önce yönetim tarafından yapılacak kimlik kontrolünde kimliğini göstermeyen oyuncu maça çıkamaz

 

Uyarının tekrarlanması halinde takım organizasyon ihraç edilir.

 

Cezalı olduğu bir maçta forma giyen oyuncunun takımı, ilgili maçta hükmen mağlup kabul edilir ve takıma uyarı cezası verilir.

 

Bir takımın seyircisinin sahaya müdahalesi ve saha dışında çıkardığı problemlerden takım sorumludur. 

 

Sezon bitiminde alınan ya da alınmış cezalar iki kategoride değerlendirilir.

Sportif cezalar, bir sonraki sezonda devamlılık arz etmez. Centilmenliğe aykırı cezalar ise, yönetimin alacağı kararlar uyarınca bir sonraki sezonlara taşınabilir.

 

CEZA KATLAMA SİSTEMİ

Anadolu Resital Ligde centilmenlik dışı hareketlere ekstra yaptırım uygulanır.

Fair play'e aykırı hareketten görülen kırmızı kart veya organizasyon yetkilileri tarafından tespit edilen benzer durumlarda ceza işleme konur.

 

Konuyla ilgili karar yetkisi tamamen Disiplin Kuruluna aittir.

 

Ayrıca bu tür bir ceza alan oyuncu veya takımın, benzer bir fiilin tekrarında cezası ilk cezada göze alınarak çift katı uygulanacaktır.